Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie.

 Původní vlastí tohoto plemene je Siam (dnešní Thajsko).První kočky byly dovezeny do Anglie roku 1884.Zde si velmi rychle získaly mnoho příznivců na mnoho let se staly hitem číslo jedna.V průběhu let se měnil vzhled siamek směrem ke štíhlejším tělesným tvarům a také se rozšiřoval počet jejich barevných variet.Původní kočky šilhaly a měly různým způsobem deformované ocasy. Zatímco v počátcích jejich chovu byly tyto znaky žádoucí,postupem let bylo zjištěno,že se jedná o dědičné defekty a jako nežádoucí byly z populace těchto koček vyselektovány.

Charakter a temperament.

Jsou tím druhem koček, které buď milujete,nebo nenávidíte,dovedou být hlučné a náročné a mají vyloženou potřebu být členy rodiny.Siamské kočky jsou nerady nechávány o samotě.

Typ a standardní rysy.

Siamská kočka by měla být středně velká,dlouhá,štíhlá,pružná a elegantní.Při pohledu z předu má mít hlava tvar trojúhelníku zakončeného nahoře velkýma,nízko posazenýma ušima,které jsou daleko od sebe,a zužujícího se směrem dolů ke špičatému čenichu.Nos je z profilu rovný,bez známky zlomu nebo úhlu,který by svíral s čelem.Čelist by měla být silná,bez předkusu nebo předsunutí.Oči mají mít mandlový tvar s typickým orientálním zešikmením a také samozřejmě bez známky šilhání,a mají mít temně safírově modrou barvu.Ocas by měl být dlouhý a štíhlý vždy úměrný délce kočky.

Barvy kožichu.

Žlutočerveně hnědá: Světlá stejnoměrně krémová barva se zřetelnými žlutočerveně hnědými znaky,které se vyskytují pouze na tváři,uších,nohou a na ocasu.Kůže na nose a tlapkach má mít stejnou,sytou žlutočerveně hnědou barvu.
Modré znaky: Chladná,ledově bílá barva těla,beze stopy krémového zabarvení.Znaky by měly být břidlicově modré a stejnou barvu má mít i kůže na nose a tlapkach.
Čokoládové znaky: Tělo by mělo mít světlou slonovinovou barvu a znaky včetně kůže na nose a na tlapkach v mléčně čokoládové.
Lila znaky: Tělo by mělo mít barvu ledovce a znaky světlé s růžovošedým nádechem.Tlapky a kůže na nose mají být levandulově růžové.
Červené znaky: Ideálem je čistě bílé tělo se sytě meruňkovými znaky. Kůže na nose a na tlapkach má být masově růžová.
Krémové znaky: Tělo má být čistě bílé se světlými,růžově krémovými znaky a kůží na nose a na tlapkach.
Žíhané znaky: Tyto kočky existují v mnoha barvách.Tělo by mělo mít stejné barvy jako v případech jednobarevných koček a podobná by měla být i kůže na nose a na tlapkach.
Želvovinové znaky a želvovinově žíhané znaky: U želvovinových je třeba,aby byly barvy dobře promíchaný a siamské kočky se žíhanými znaky jsou jediné,které mohou mít v plochách znaků proužky.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kisa

(světlana, 29. 6. 2007 16:22)

jak dlouho žiji kočky?