Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhosrsté britky se skrývají pod nejrůznějšími názvy.K nejpopulárnějším variantám názvu patří lowlander,highlander nebo britannica.
Přestože se tito půvabní tvorové se srstí,která přímo zve ke hlazení,těší po celé Evropě rostoucí oblibě,nejsou dlouhosrsté britky dávno uznávány všemi spolky.TICA a CFA mají pro tato "chlupatá strašidýlka" jednotný rodokmen,zatímco FIFe a i DRU dosud oficiální uznání nevyslovily.

V českých chovech britských krátkosrstých koček se také občas objevují dlouhosrstá koťata,a to právě,jak je dále uvedeno v textu,u zvířat z holandských linií.Podle pravidel FIFe se jedná o neuznanou dlouhosrstou varietu.Tato koťata mají být registrována v experimentální plemenné knize(RIEX) jako XLH (dlouhosrstá neuznaného plemene).Žádný speciální chovný program u nás pro ně neexistuje.

Původ.


Existence dlouhosrstých krásek vznikla zakřížením perských koček do chovu britských krátkosrstých,které mělo jen přinést mnoho krásných barev,ale současně přineslo i dlouhosrstý gen.Někteří lowlandeři dokážou perské dědictví skrýt jen velmi těžce.Mnozí se typově více podobají svým perským předkům.Dnes již zakřižování peršanek ostatně není dávno žádoucí.

I když je vlastí dlouhosrstých britek bezesporu Anglie,nesmíme v žádném případě snižovat slávu holandské chovatelské obce,která s velkými znalostmi nesmírně přispěla k dalšímu rozvoji a zdokonalení mazlivých britek.
Dědictví peršanek by nemělo být zamlčováno.Za vlast perských koček je rovněž považována Anglie.První dlouhosrsté perské kočky se tam pravděpodobně dostaly z Turecka.Ve stejné době se z Persie do Anglie dostaly další kočky s mnohem kulatější hlavou a ještě hustší srstí.Brzy docházelo k páření obou těchto plemen.
Dlouhosrsté kočky byly v tehdejší době ještě výjimečným zjevem,který upoutal zájem britské královské rodiny.Queen Victoria vlastnila modrý páreček dlouhosrstých krásek a stala se vzorem mnoha milovníků koček.

Povaha.


V povaze dlouhosrstých tygříků se snoubí hrdost a temperament krátkosrstých britek s pohodou a klidem peršanek.Britské dlouhosrsté jsou vysloveně společenští tvorové,kteří pěstují čilé kontakty s okolíma také je potřebují.Dlouhé hodiny o samotě jejich povaze škodí.Mazliví medvídci s velkým srdcem si většinou dobře rozumí i s jinými kočkami,i když je před jejich seznámením třeba dbát na pokud možno podobné povahové vlastnosti.Extrémně živá plemena by mohla těmto vyrovnaným jedincům doslova lézt na nervy.Většina koček tohoto plemene se nejraději po většinu dne zdržuje v blízkosti svého člověka.Vyrovnaná a přátelská povaha činí z britské dlouhosrsté ideálního společníka dětí.

Ať už se rozhodnete pro lowlandera,highlandera či britannicu: v každém případě získáte roztomilé huňaté zvířátko s výraznýma kulatýma očima,které bude kdykoli naloženo k mazlení a hrám.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výstava

(Julo, 12. 4. 2009 22:58)

Necceli by ste sa zúčastniť na medzinárodnej výstave mačiek na Slovensku (FIFe),kde budú prezentované Highlanderi (Britské dlhosrsté mačky)? Každá hodnotená mačka dostane diplom a cenu. kontakt: kocur@mail.t-com.sk

Výstava

(Julo, 12. 4. 2009 12:22)

Necceli by ste sa zúčastniť na medzinárodnej výstave mačiek na Slovensku (FIFe),kde budú prezentované Highlanderi (Britské dlhosrsté mačky)? Každá hodnotená mačka dostane diplom a cenu. kontakt: kocur@stonline.sk