Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie
Historie tohoto psa, kterému lidé říkají aussie, začala v Austrálii. Na počátku 19. století importovali američtí farmáři australské ovce merino, aby zušlechtili vlastní chov. Australské ovce byly odolnější, než evropské typy. Se stády ovcí s sebou přivedli ovčáci i své psy. Američtí farmáři byli těmito inteligentními, vytrvalými a obratnými psy nadšeni. Australští ovčáci vznikli pravděpodobně šťastnou náhodou, kdy došlo ke křížení australských divokých psů dingo s tehdejší kolií. Neexistují však přesné záznamy o vzniku tohoto plemene. Australané se zpočátku báli, že kříženci zdědí po divokých psech jejich hlavní rys - agresivitu vůči ovcím. Brzy si však povšimli, že štěňata tuto vlastnost zcela postrádají. Naopak, tito psi byli odolní a projevovaly se u nich vlohy pro ovčáckou práci. Nakonec Australané údajně vkřížili do těchto psů ještě bulteriéry, dalmatiny a kelpie, díky čemuž vznikli psi neobvyklých barev, které známe od roku 1872 ve Spojených státech jako Australian Shepherd.

Celkový vzhled
Psi bývají robustní postavy se středně dlouhou srstí a dosahují kohoutkové výšky mezi 51 a 58,5 cm. Fenky jsou jemnější, mívají kratší srst na hrudi a jejich kohoutková výška se pohybuje mezi 46 a 54 cm. Hmotnost zvířat bývá 18 až 28 kg. Srst je jemná a lesklá, může být lehce zvlněná, nikdy však vysloveně vlnitá. Formát těla je obdélníkový, délka trupu lehce přesahuje kohoutkovou výšku. Uznávanými barvami australských ovčáků jsou blue merle, red merle, black solid a red solid, všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky. Hlava je vyvážených rozměrů, tlama je suchá s pevně přiléhajícími pysky. Čenich je v souladu s barvou srsti buď černý nebo hnědý. Oči jsou mandlového tvaru, pohled je jasný. Barva očí může být hnědá, modrá, jantarová nebo mohou být oči dokonce dvoubarevné. Uši mohou být na hlavě nasazeny ze strany v různé výšce. Existují variety s lehce visícíma ušima až po postavené překlopené uši. Tvar uší je trojúhelníkový. Ocas je normální nebo vrozeně zkrácený.

Charakter
Australský ovčák je velmi ostražitý, silný a vytrvalý. Je mnohostranným a velmi samostatným pracovním plemenem. Je sice ostrý a autoritativní, nikdy však není zlý vůči lidem ani zvířatům. Australský ovčák je hravý a velmi učenlivý, proto je jeho výchova snadná. Je věrným rodinným psem a ideálním společníkem dětí. Vůči cizím je spíše rezervovaný, neváhá však v případě potřeby svoji rodinu bránit. Je nadšeným plavcem, využije každé příležitosti jak se dostat do vody. Díky husté podsadě voda prakticky neproniká na jeho kůži a proto mu nemohou ublížit ani nízké teploty. Kdo si chce tohoto krásného psa pořídit, měl by vědět, že jeho inteligenci je potřeba rozvíjet. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř, který tento pes naprosto samozřejmě a s radostí přináší zpět svému pánovi. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění. Na australském ovčákovi je nejkrásnější jeho individualita, jeho neopakovatelnost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář