Jdi na obsah Jdi na menu
 


CELKOVÝ VZHLED PSA: Rotvajler je středně velký až velký robustní pes, není těžkopádný, ani lehký, není vysokonohý, ani chrtovitý. Jeho souměrná postava je robustní a podsaditá, ukazuje na velkou sílu, obratnost a vytrvalost.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka trupu měřená od vrcholu hrudní kosti až k výběžku sedací kosti by měla přesahovat kohoutkovou výšku nejvýš o 15%.

CHOVÁNÍ A CHARAKTER (POVAHA): Je přátelský a klidný, v zásadě vlídný, miluje děti. Je velmi oddaný, poslušný, ovladatelný, rád pracuje. Jeho zjev prozrazuje rozhodnost, chování je sebejisté, nebojácné a pes je pevných nervů. Na své okolí reaguje s velkou pozorností.

HLAVA
MOZKOVNA:

Lebka: Středně dlouhá, mezi ušima široká, profil čela při pohledu ze strany je mírně klenutý. Týlní hrbol je dobře vyznačený, aniž by silně vystupoval.Navštivte http://www.sweb.cz/Rottweiler/

Stop: Čelní sklon je výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST LEBKY:

Nosní houba: Čenich je dobře vyvinutý, spíše širší než kulatý, s přiměřeně velkými nosními otvory, vždy černé barvy. Tlama: V poměru k mozkovně nemá působit ani krátkým, ani dlouhým dojmem. Hřbet nosu rovný, široký v nasazení a mírně se zužuje k čenichu. Pysky: Černé, pevně přiléhající, koutky pysků uzavřené, dásně co nejtmavší. Čelisti / zuby: Silná, široká horní i dolní čelist. Zuby silné a úplný chrup (42 zubů); horní řezáky přesahují dolní řezáky a tvoří nůžkový skus. Líce: Jařmová kost výrazná. Oči: Středně velké, mandlového tvaru, temně hnědé barvy; víčka dobře přiléhající. Uši: Středně velké, visící, trojúhelníkového tvaru; daleko od sebe postavené a vysoko nasazené. Uši jsou otočené dopředu a přiléhající a zdánlivě rozšiřující temeno.

KRK: Silný, přiměřeně dlouhý, dobře osvalený, s lehce klenutou šíjí, suchý, bez laloků a volné kůže na hrdle

TRUP:
Hřbet: Rovný, silný, pevný. Bedra: Krátká, silná a hluboká.
Záď: Široká, středně dlouhá, lehce zaoblená, není rovná, ani strmě spáditá. Hruď: Prostorná, široká a hluboká (zhruba 50% kohoutkové výšky), s dobře vyvinutým předhrudím a dobře klenutými žebry. Břicho: Nevtažené slabiny. Ocas: Ponechán v přirozené podobě, nesen vodorovně k prodloužení hřbetu: v klidu také visící.

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY:
Všeobecně: Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu rovné a nejsou úzce postavené. Předloktí je při pohledu ze strany rovné. Lopatka svírá s vodorovnou rovinou úhel asi 45 stupňů. Lopatky: Dobře uložené. Nadloktí: Dobře přiléhající k trupu. Předloktí: Silně vyvinuté a osvalené. Přední nadprstí: Lehce pérující, silné, nikoli strmé. Tlapy hrudních končetin: Kulaté; prsty dobře uzavřené a klenuté. Polštářky tvrdé, drápy krátké, černé a silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Všeobecně: Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovné, nikoliv úzce postavené. V nenuceném postoji svírá stehno s kostí pánevní, stehno s bércem a bérce s nártem tupý úhel. Stehno: Středně dlouhé, široké a silně osvalené. Bérce: Dlouhé, silné a mohutně osvalené, šlachovité. Hlezno: Silné, dobře zaúhlené a není strmé.
Tlapy pánevních končetin: Poněkud delší než přední tlapy; prsty silné, stejně dobře uzavřené a klenuté.

POHYB: Rotvajler je klusák. Hřbet zůstává během pohybu pevný a relativně v klidu. Průběh pohybu je harmonický, jistý, plný síly a plynulý, krok je prostorný.

KŮŽE: Kůže je všude na hlavě napjatá; je-li silně vzbuzena pozornost psa, může tvořit lehké vrásky na čele.

OSRSTĚNÍ:
SRST: Skládá se s krycí srsti a podsady = patrová srst. Krycí srst je středně dlouhá, drsná, hustá a pevně přiléhající. Podsada nesmí přerůstat krycí srst. Na pánevních končetinách je osrstění poněkud delší.


BARVA: Černá s dobře ohraničenými znaky (pálením), syté červenohnědé barvy na lících, tlamě, spodní straně krku, hrudi a končetinách, stejně jako nad očima a pod kořenem ocasu.

VELIKOST A HMOTNOST:
Kohoutková výška: u psů 61 až 68 cm.
Psi: 61 až 62 = malí 63 až 64 = střední
65 až 66 = velcí (správná výška) 67 až 68 = zvlášť velcí
Hmotnost: zhruba 50 kg


Kohoutková výška: u fen 56 až 63 cm
Feny: 56 až 57 = malé 58 až 59 = střední
60 až 61 = velké (správná výška) 62 až 63 = zvlášť velké
Hmotnost: zhruba 42 kg

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky.

Historie
Ve švábském Rottweilu se obchodníci s dobytkem setkali s podobným psem již v římské době, když tito psi doprovázeli stáda. Nebojácní, vytrvalí, robustní, ale přitom skromní honáčtí psi byli jejich nejdůležitějším "nástrojem". Z nich byl místními řezníky vyšlechtěn "Rottweiler". Byl využíván k tahání vozíků a ke střežení majetku. Během let tak vznikl vynikající pastevecký a honácký pes, který byl využíván i k tahu. Na počátku 20. století hledala policie plemena psů vhodná pro policejní službu a vyzkoušela také schopnosti rottweilerů. Ukázalo se, že tento pes je pro služební účely velmi vhodný, proto byl v roce 1910 rottweiler oficiálně uznán jako služební plemeno. Všeobecný německý klub pro rottweilery si klade za cíl pečovat o chov psů tohoto plemene a sdružuje chovatele a milovníky rottweilerů. V roce 1924 sestavil tento klub standard plemene, který je závazný pro všechny členské země FCI.

Celkový vzhled
Rottweiler je středně velký robustní pes, není ani neohrabaný, ani lehký, jeho svalnatá konstituce naznačuje sílu, obratnost a vytrvalost. Formát je lehce obdélníkový. Srst rottweilera se skládá z drsné krycí srsti a husté podsady. Barva srsti je černá s dobře ohraničenými znaky v odstínu pálené červeni na lících, tlamě, spodní straně krku, na hrudi, bězích, nad očima a pod kořenem ocasu. Kohoutková výška se u psů pohybuje mezi 61 a 68 cm, u fen 56 a 63 cm. Psi váží asi 50 kg, feny zhruba 42 kg. Rottweiler má úplný nůžkový skus, tmavě hnědé oči, středně velké, visící, dopředu překlopené a široce nasazené uši. Je typickým klusákem, jeho pohyb je harmonický, jistý, silný a prostorný.

Charakter
Rottweiler má přátelskou a mírumilovnou povahu, velmi miluje děti. Je velmi oddaný, dobře ovladatelný a ochotný při práci. Jeho vzhled prozrazuje jeho charakter - jeho chování je sebevědomé, má pevné nervy a je velmi odvážný. Velmi pozorně dokáže reagovat na prostředí, ve kterém se pohybuje. Je temperamentní a ostražitý, ale má přitom dobré nervy. Je dobrým policejním, záchranářským i slepeckým psem. Již od mládí se však musí učit podřízenosti, při chybném výcviku se může snadno ocitnout mimo kontrolu. Jeho výcvik musí být důsledný, ale zároveň citlivý, potřebuje úzkou vazbu na svou rodinu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pudl.

(HUHU, 28. 4. 2008 23:01)

Co je to pudl?
Patrně to bude nějaké jídlo.

Pudl

(ů§4275, 26. 2. 2007 15:48)

Proč tu není pudl?!?!?!??!?