Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z HISTORIE.Jade Mist Beyond Tradition
Tento malý ale udatný pes po staletí pásl a hlídal stáda ovcí na drsných Shetlandských ostrovech, kde mnohá zvířata mají malou postavu. Drsné klima na Shetlandech, ležících mezi Atlantským oceánem a Severním mořem formovalo zdejší specifickou floru a faunu, kterou reprezentuje jak přízemní vegetace tak malý shetlandský pony, malé ovce, hlídané malými odolnými psy.

CELKOVY VZHLED.
Malý silný ale zároveň elegantní pracovní pes s bohatou srstí a ladným plynulým pohybem. Žádná část těla není disproporční vzhledem k celku.
CHARAKTERISTIKA POVAHY.
Bystrý jemný, inteligentní, temperamentní, nikdy nervózní, rezervovaný vůči cizím. Je velmi citlivý, proto vyžaduje mírnou a spravedlivou výchovu.
TĚLO.
Měřeno od kloubu ramenní kosti a lopatky k hrbolu kosti sedací je nepatrně delší než kohoutková výška.Hluboký hrudník, dosahující k lokti. Žebra dobře klenutá, zužující se v dolní polovině hrudníku. Rovný hřbet, s jemně klenutými bedry, zvolna přecházející do mírně klesající zádi.
HLAVA.
Dlouhá, zřetelně klínovitá od uší k čenichu.Mozkovna a nosní partie jsou stejně dlouhé. Horní linie lebky probíhá paralelně k horní linii tlamy, s lehkým, avšak dobře znatelným čelním sklonem (stop). Čenich, pysky a okraje očních víček jsou černé. Výraz je dán vyváženosti a harmonií lebky, čela a obličejové části, barvou a uložením očí, správným nasazení, nesením a klopením uší.
KRK.
Svalnatý, dobře klenutý a takové délky, která dovoluje hrdé nesení hlavy.
OČI.
Středně velké, šikmo posazené, mandlového tvaru, tmavohnědé jen u blue-merle smějí být jedno nebo obě oči modré nebo s modrými skvrnami
UŠI.
Malé, posazené dosti blízko u sebe na vrcholu lebky. V klidu položeny vzad, ve střehu otočené dopředu se špičkou sklopenou vpřed.
TLAMA - CHRUP.
Čelisti silné, souměrné s dokonalým nůžkovým skusem. Plný počet 42 správně umístěných zubů je vysoce žádoucí.
LOPATKY.
Šikmo dozadu uložené, v kohoutku odděleny páteří a přizpůsobené požadovanému klenutí žeber. Spojení lopatky a ramenní kostí dobře zauhlené.
PŘEDNI KONČETINY.
Při pohledu zepředu rovné, svalnaté a rovnoměrně tvarované, se silnými kostmi.
ZADNI KONČETINY.
Stehna široká a svalnatá. Kolenní klouby dobře zauhlené, hlezenní klouby hluboce posazené se silnými kostmi. Hlezna při pohledu zezadu rovná a souběžná.
TLAPKY.
Oválné, polštářky silné, pružné, prsty klenuté a sevřené.
OCAS.
Nasazený nízko a dobře osrstěný, dostatečně dlouhý (k hlezennímu kloubu).Je svěšený dolů, lehce prohnutý, při pohybu mírně zdvižený (nikdy nad úroveň hřbetu).
POHYB.
Pružný, plynulý, půvabný. Mimochod, kličkování, kymácení je vysoce nežádoucí.
SRST.
Dlouhé, hrubé, rovné pesíky a měkká hustá podsada.Vrchní srst je dlouhá a rovná, hrubé struktury. Vnitřní krátká, jemná a velice hustá.Límec a náprsenka jsou velmi bujně osrstěný. Praporce na předních končetinách bohaté. Maska a obličej jsou osrstěný hladce a krátce. Srst na špičkách uší je hladká a krátká, u kořene delší.
ZBARVENI SRSTI.
Zlaté zbarvení: čisté nebo odstíny světle zlaté až po sytý mahagon. Šedé zbarvení je nežádoucí.
Tricolorní zbarvení: tmavě černá ne těle, přednostně se sytými tříslovými odznaky
Blue-merle: jasná stříbřitá modř s černým tečkováním a mramorováním. Syté znaky jsou výhodou.Velké černé plochy, břidlicově šedý nebo rezavě zbarvený nádech je nežádoucí.
Bílé odznaky se vyskytují jako lysina na čele,na límci, hrudi bězích a na špičce ocasu. Bílé skvrny na těle jsou nežádoucí.
Černo-bílá a černá s pálením - uznávané barvy.
VÝŠKA A HMOTNOST.
Ideální výška psa 37cm, feny 35.5cm. Více než 2.5cm nahoru či dolů od této výšky je nežádoucí.
Hmotnost: psi od 8kg, feny od 6kg.

Na závěr.
Přestože je šeltie vyšlechtěna jako ovčácký pes, je vynikajícím domácím společníkem milujícím rodinu a odpovědným hlídačem. Pro svou všestrannost a nekonfliktní přátelskou povahu je vyhledávaná po celém světě pro práci, výstavy, sport (např.agility) i jako domácí mazlíček. Je to velmi citlivé stvoření a proto vyžaduje mírnou a spravedlivou výchovu.


ŽEBŘÍČEK INTELIGENCE A POSLUŠNOSTI PSŮ:
border kolie - pudl - německý ovčák - zlatý retrívr - dobrman - sheltie - labradorský retrívr - rotvajler

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

šeltička

(katka, 17. 1. 2009 18:38)

naš pes neumi poslouchat a chodime na cvičak a misto toho aby ho učily pslušnost tak ho učej agility!!!

trest

(brtg, 1. 3. 2008 18:27)

jak mam trestat šeltie když se mi vyčura na podlahu.pokažde když to uděla tak ji vtom pořadně vymacham čumak ale nepomahato.taghle ji musim machat čumak i 3krat děně.

šeltie

(natalia, 14. 12. 2007 10:00)

ja mam rada šeltia a tato stranka sa mi oači

miluju kolie a šeltie

(eliška, 9. 12. 2007 16:30)

tadyty psi sou moc hodný a hezký kolie se často viskytuje na farmách a taky je známe kvoli filmu lasie se vraci:a šeltie sou dobrý na soutěže teba na závody nebo na výstavi

Blue merle

(marťas, 1. 3. 2007 10:46)

Ahoj my máme chovnou stanici sheltií kamenitá říčka mname 2 chovné feny ve zbarveni bluze merle jestli byste chtěly štěně tohoto lemene napíište na billikaulitz@seznam.cz cena štěněte kolem 7000kč