Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ.

Bombajská kočka Na počátku historie plemene bombajských koček v 50.letech stojí Baghíra,černý panter z Knihy džunglí."Pramáti"plemene Američanka Nikki Hornerová z Kentucky(USA)se totiž rozhodla splnit si svůj sen o minipanterovi.Touha vytvořit plemeno,které by fenotypem připomínalo pantera,nedala americké chovatelce spát.Chtěla vyšlechtit kočku,jejíž výborně vyvinuté svalstvo,pružnost a elegance by byly srovnatelné s velkou černou šelmou. Nikki Hornerová spářila černou americkou krátkosrstou kočku s hnědým kocourem plemene burma,ale nedosáhla vytouženého cíle.A tak první chovatelské pokusy skončily trpkým zklamáním.Nikki Hornerová chov na několik let vzdala,ale nakonec se odvážila dalšího pokusu.Spáření černé americké krátkosrsté kočky s vysoce oceňovaným kocourem hnědé burmy konečně přineslo vytoužený úspěch.Ale nadšení bylo brzy utlumeno:rozhodčí neprojevili o nové hybridní plemeno zájem.Chovatelka se ovšem nenechala zviklat a pokračovala ve svém chovném programu.V roce 1970 došlo k uznání plemene ze strany CFA.

Povaha.

O bombajských kočkách se říká,že jsou to chytré hlavičky.Ustavičně vyhledávají kontakt se svými lidmi,vyžadují hlazení,jemné kartáčování a rozpustilé hry.Mnohé z nich se naučí i různé krkolomné kousky.Je zajímavé,že většina se lehce naučí chodit na vodítku.Bombajky milují teplo a s oblibou se schovávají pod péřové přikrývky.Bombajky se cítí ve vhodně zařízeném bytě stejně dobře jako v prostoru,který jim umožňuje i volný výběh do zahrady. Milovníci tohoto plemene vysoce oceňují klid a vyrovnanost uhlově černých krásek,ale rovněž vědí,že to jsou sebevědomé a dominantní osobnosti.

Výrazný hlas bombajek se nemusí každému líbit,ale není tak pronikavý jako hlas siamek. Jako časně dospívající plemeno dosahují bombajky pohlavní zralosti ve věku šesti až devíti měsíců.Tělesný vývoj ovšem probíhá pomaleji.Kocour je plně vyvinutý až ve dvou letech.Jeho normální váha je 4 až 5,5 kilogramů.Kočky váží v průměru 3 až 4 kilogramy.

Typ.

Bombajská kočka je středně velká,dynamická se smolně černou srstí a výraznýma očima.Hlava je mírně zaoblená,obličej plný se značnou vzdáleností mezi očima.Uši jsou středně velké,posazené daleko od sebe.Směřují mírně dopředu a jsou široké na základně,mírně zaoblené.Barva očí: od zlaté po měděně zlatou,čím tmavší,tím lepší.Oči jsou kulaté a posazené daleko od sebe.Srst má saténovitou strukturu,je řídká,těsně přiléhající k tělu,lesklá.U dospělých koček by měla být srst černě probarvena až ke kořínkům chlupů.Nos a spodní strany tlapek musí být černé.

V celé Evropě prý žije nanejvýš 20 čistokrevných zvířat a jejich celosvětový počet nedosahuje stovky.Chovatelů je málo,vrhů je po celé zeměkouli jen několik ročně.Bombajské kočky patří k velmi vzácným plemenům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář