Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celková charakteristika: Dalmatin je nápadně tečkovaný, silný, svalnatý a živý pes. Je symetrický ve svých tvarech, bez hrubosti a těžkopádnosti a schopný pohybovat se s velkou vytrvalostí.

Chování a povaha: příjemná a přátelská povaha, není bázlivý či zdrženlivý, bez známek nervozity a agresivity.

Hlava a lebka: Hlava je dostatečně dlouhá, lebka je plochá, nejširší mezi ušima, v lících dobře utvářená. Hlava má mít zřetelný stop. Vrásky jsou nežádoucí. Čenich je dlouhý a silný a nesmí špičatě vybíhat. Pysky mají přiléhat těsně k čelisti a nemají být převislé. Nosní houba je u černě tečkovaného rázu vždy černá, u hnědě tečkovaného rázu odpovídá hnědé barvě teček.

Čenich a chrup: Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a plným chrupem s nůžkovým skusem.

http://www.domainedesyrtos.com/dalmatiens.htmOči: Mají být středně velké a mírně od sebe posazené, kulaté, jasné, jiskrné, s inteligentním výrazem. U černě tečkovaného rázu musí být oči tmavé, u hnědě tečkovaného rázu jantarové. Oční víčka u černě tečkovaných úplně černá, u hnědě tečkovaných úplně hnědá.

Uši: Uši jsou vysoko nasazené, střední velikosti a poměrně široké v nasazení. Jsou nesené těsně u hlavy, zužují se až k jejich zakulacené špičce. Mají tenkou a jemnou strukturu a jsou dobře tečkované.

Krk: Má být středně dlouhý, dobře klenutý a lehký. Směrem k hlavě se má krk zužovat, je zcela bez laloků.

Trup: Hrudník má být hluboký a prostorný. Žebra jsou dobře klenutá, kohoutek dobře utvářený. Hřbet je silný a rovný, bedra silně osvalená a lehce klenutá.

Ocas: Dosahuje přibližně k patnímu hrbolu, je silný u kořene a směrem ke konci se rovnoměrně ztenčuje. V žádném případě není hrubý. Ocas nemá být nesen ani příliš nízko, ani příliš vysoko. Je lehce otočen vzhůru, ale v žádném případě není zakroucený. Tečky jsou žádoucí.

http://www.netppl.fi/~satuolli/jatko.htmlKončetiny:
-Hrudní končetiny:
Plece mají být mírně šikmé, dobře utvářené a svalnaté. Lokty musí přiléhat těsně k trupu. Končetiny jsou zcela rovné, se silnými kostmi a slastické.
-Pánevní končetiny: Svaly silně vyvinuté a dobře znatelné. Kolenní klouby dobře úhlené. Hlezno lehce úhlené. Při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

Tlapy: Kulaté, pevné s dobře klenutými prsty (kočičí tlapky). Polštářky kulaté, tuhé a elastické. Drápy jsou černé nebo bílé u černě tečkovaného rázu, případně hnědé či bílé u hnědě tečkovaných.

Mechanika pohybu: Pohyb má být volný, pravidelný, plný síly, rytmický s dlouhým krokem. Při pohledu zezadu se pohybují končetiny rovnoběžně, zadní končetiny ve stopě předních. Krátké nohy a pádlování jsou chybné.

Srst: Krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá.

Barva: Základní barva je čistě bílá. sytě černé tečky u černě tečkovaných a játrově hnědé u hnědě tečkovaných. Tečky nemají splívat. Mají být kulaté a dobře rozdělené. Velikost má být 2-3 cm v průměru. Tečky na hlavě, na ocase a na končetinách mají být menší.

http://www.dalmatin.ru/glawnframe.htmVelikost a hmotnost: Velký význam má celková vyváženost proporcí.

Ideální velikost: pes - 56-61 cm, fena - 54-59 cm.

Ideální hmotnost: pes cca 27 kg, fena cca 24 kg.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být přímo úměrné jejímu stupni.

Vady vyřazující z chovu: Plotna, monokl, trojbarevnost, citronové zbarvení ( citronové nebo bronzové zbarvení ), modré a břízově bílé oči, zjevný předkus a podkus, hluchota, entropium, extropium, výrazně bojácné a agresivní chování. Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí plně v šourku

HISTORIE, CELKOVÝ VZHLED, CHARAKTER (ze str www.pejsek.cz )

Historie
Dalmatin patří mezi nejstarší plemena psů světa. Je svým vzhledem výjimečný, což je patrně důvodem, proč se s ním setkáváme již na obrazech starých mistrů. O původu dalmatina existuje celá řada teorií. Z ústního podání se můžeme domnívat, že se psi s jedinečným tečkováním rozšířili z Blízkého východu přes Turecko na Balkán, například do Dalmácie. Pak by bylo nasnadě další rozšiřování dalmatinů z pobřeží Dalmácie prostřednictvím lodí do Itálie, Francie a Španělska. Pro jeho původ z Indie hovoří i jeho velká odolnost proti horku. Ale jeho skutečný původ dnes již jen těžko odhalíme.

Povaha
Dalmatin je vysloveně učenlivý a z učení má radost, a proto s ním můžeme bez velkých problémů skládat zkoušky společenských psů i vytrvalostní zkoušky. Jsou i výbornými stopovacími psy. Lze ho cvičit i na obranáře, přestože není k této práci vysloveně určen. Nečekané kvality prokazuje dalmatin i jako sanitní nebo lavinový pes. Dalmatin je temperamentní, sportovní pes i pracovitý pes. Jeho příslovečná láska k dětem mu zajišťuje pozici příjemného člena rodiny. Je to pes, kterého nemůžeme držet v kotci, potřebuje bezprostřední přítomnost a náklonnost své rodiny a spousty hlazení. Lásku umí ale i oplácet, umí vytušit smutek svého pána a snaží se ho potěšit, pokládá mu hlavu na klín a vyhledává kontakt svýma velkýma očima. Přispívá k tomu, aby bylo jeho okolí co nejveselejší a harmonické.

Celkový vzhled
Dalmatin je středně velký pes, jeho bílé tělo je pokryto černými nebo hnědými skvrnami. Má hladkou a krátkou srst, proto k péči o ni postačí kartáč a gumová rukavice pro udržení lesku. Výška psa se pohybuje do 61 cm, feny do 59 cm. Dalmatin je sportovně založený pes, který má velkou potřebu pohybu. Nestačí mu jen výběh na zahradě, potřebuje každodenní dlouhé vycházky, kde se může pořádně vyběhat. Velice rád doprovází svého pána, který jede na kole nebo na koni, či při joggingu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.statyevropy.7x.cz

(www.statyevropy.7x.cz, 16. 6. 2007 19:27)

www.statyevropy.7x.cz
www.statyevropy.7x.cz
www.statyevropy.7x.cz