Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výskyt a historie:

Přesné údaje o původu araba neexistují. Nepodařilo se ani prokázat, že by kdy na Arabském poloostrově žili divocí koně. Předpokládá se, že arab je potomkem koní dovezených ze starověké Persie nebo z okolních zemí. Prokazují to společné znaky s Kaspickým ponym a íránskými plemeny. Přibližně od 18. století př. n. l. chovali tyto koně beduíni. Až do 7. století n. l. se tito ušlechtilí pouštní koně chovali jen v Arábii a v blízkém okolí. Teprve s expanzí islámu se rozšířili do severní Afriky, západní Evropy a do jižní poloviny Asie. Tito kvalitní koně pak ovlivnili většinu ostatních plemen.

Popis:

Arab se od jiných koní odlišuje stavbou kostry. Má jen 16 párů žeber, 5 bederních a 16 ocasních obratlů. Proto má kratší, jen jemně prohnutý hřbet, rovný kříž a vysoko nesený ocas. Krátká a jemná hlava má prohnutý (štičí) profil, mezi očima vyklenutý. Mimořádnou pohyblivost hlavy zaručuje "mitbach", pozvolné napojování hlavy na hrdlo. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, hříva a ohon jsou hedvábné. Štíhlé, dlouhé suché nohy mají bezvadné klouby, šikmé spěnky bez rousu a pěkně utvářená, zdravá a tvrdá kopyta. Kůže araba je velmi tenká, srst nízká, jemná a hladká. Chřípí je neobyčejně jemné, nozdry otevřené. Výška je povolena od 144 do 152 cm, může být i menší. Závisí totiž na původu, zejména na klimatu oblasti, odkud kůň pochází, a na kvalitě pastvy. Přílišná výška a hrubá stavba je pro araba největší vadou. Arab je výhradně jezdecký kůň, rychlý, vytrvalý, tvrdý, skromný a odolný. Má vynikající chody, zejména plavný, plynulý cval. Také jeho povaha je při ohnivém temperamentu výborná. Je pochopitelné, že se právě arab zasloužil o zlepšení nebo i vznik mnoha sportovních plemen. Čistokrevní arabi se podle arabské tradice dělí do pěti skupin podle pěti posvátných klisen Muhammadových. Za nejušlechtilejší se považuje typ Kuhaylan. Ač to znamená "černá antilopa", převládající zbarvení je hnědé. Saklaví je typ vynikající krásou a elegancí, vyznačuje se bílou barvou. Méně úhledný, kostnatý Muniqui vyniká rychlostí a vytrvalostí a dospívá nejrychleji z arabů. Většinou jsou to ryzáci. Hamdani jsou nejmohutnější, klidní a mírní vytrvalci. Také příslušníci skupiny Hadban jsou mohutnější, ale jsou velmi rychlí.

4

d

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

arabský plnokrevník

(Natali, 12. 1. 2010 14:09)

Já jsem taky nenašla arabského teplokrevníka je to tímj že to neni teplokrevník ale plnokrevník to nevadí každý se plete a arabský plnokrevník je mí nejmilejší plemeno hlavně když je ten kůň černý

:-D

arabský plnokrevník

(kakacen, 19. 10. 2009 13:00)

No já taky nemůžu najít arabského teplokrevníka možná to bude tím, že to má být arabský plnokrevník - moje nejoblíbenější plemeno :-). Ale jak už tu bylo řečeno každý se plete...

arabský teplokrevník

(sharpey, 31. 12. 2008 16:39)

mě lo to bít plnokrevník to nic každy se plete...........

teplokrevník????

(Markéta, 26. 8. 2007 23:39)

Myslím že by jsi to měla trošku přepsat na PLNOKREVNÍK. :O)

arabský teplokrevník

(verča, 19. 5. 2007 23:18)

Ahoj.
Mám takovou konstruktivní otázku: co je to Arabský teplokrevník? V žádném atlasu koní to nejde najít.Možná by to zajímalo více lidiček.