Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemeno dobrmhttp://www.freereports.net/images/visna.jpgan je odvozováno jako samostatná rasa tohoto jména od jeho prvního chovatele F.L.Dobermanna (2.1. 1834 - 9.6.1894), který byl výběrčím daní, rasem a městským pohodným, odchytávajícím ze zákona toulavé psy. Z tohoto rezervoáru použil F. L. Dobermann k chovu zvlášť ostré psy. Důležitou roli tedy sehráli tzv. řezničtí psi ( dnešní předci rotweilerů) kteří byli na tehdejší poměry relativně prošlechtěnou rasou, a tyto psy pan Dobermann křížil hlavně s durynskými ovčáckými psy, jejichž základní barvou byla černá s rezavým pálením. Z těchto plemen F. L. Dobermann vyšlechtil v 70. letech minulého století plemeno dobrman. Získal " svou rasu ", služební psy, kteří byli "pánem dvora a domu". Tito psi byli nasazováni i jako záchranní , policejní a četničtí psi. Odtud taky pochází jejich přídomek "četničtí psi". Jejich výrazná bojovnost a dravost je předurčila k policejnímu využití.

Chov dobrmanů usiluje o středně velkého, silného a osvaleného psa, který přes mohutnou svalovinu má elegantní a ušlechtilé linie těla. Je vhodný jako doprovodný, ochranný, pracovní , ale i rodinný pes.

1. Zvláštní tělesné znaky :

Dobrman je středně velký, silný, osvalený. Pro jeho elegantní linie těla, hrdé držení, temperamentní povahu a odhodlanost je ideálem psa.

2. Proporce:

Tělesná stavba dobrmana je téměř kvadratická, což platí zvláště u psa. Délka těla (hrudní kost - sedací hrbol) nesmí u psů přesahovat víc jak 5 % a u fen víc jak 10 % výšky.

http://www.doberman.koti.pl/galerie/dea14.jpg3. Povaha :

Dobrman je založením pes přátelský a mírný, v rodině velmi přítulný, milující děti. Vyžaduje se střední temperament a střední ostrost. Při dobré ovladatelnosti a chuti k práci je nutné dbát na pracovní použití, odvahu a tvrdost. Zvláštní důraz je kladen na sebejistotu a nebojácnost při současné bdělosti k okolí.

4. Hlava :

4. 1. Horní část lebky : silná, odpovídající stavbě. Při pohledu shora odpovídá hlava tupému klínu. Příčná linie temena má být při pohledu zpředu přibližně vodorovná a nesmí se svažovat k uším. Linie temene padá v lehkém zaoblení k téměř rovnému nosnímu hřbetu. Oční koule jsou dobře vyvinuté, nevystupující. Čelní brázda je ještě viditelná. Týlní hrbol nemá být znatelný. Zpředu i zezadu boční strany hlavy (tváře) nesmí působit vycpaným dojmem. Boční lehký oblouk horní čelisti a lícních kostí musí být harmonický k celkové délce hlavy. Svaly hlavy jsou silně vyvinuté. Čelní stop je nepatrný, ale zřetelný.

4. 2. Lebka :nos: nosní houba je dobře vyvinutá, spíše širší než okrouhlá, s velkými nevystupujícími nosními dírkami. U černých psů je nos černý, u hnědých světleji tónovaný. partie od očí k nosu : má být odpovídající horní části hlavy, silně vyvinutá a hluboká. Ústní štěrbina má dosahovat až k molárům. Dobrá šíře musí být i v oblasti horních a dolních řezáků. ústní koutky : musí být pevně a hladce napnuté a musí zaručit pevné uzavření ústní štěrbiny. Jsou tmavě pigmentované. U hnědých psů je dovoleno světlejší tónování. čelist : silná a široká dolní i horní čelist. Skus nůžkový, 42 zubů bez odchylek od zubního schématu, normální velikosti oči: středně velké, oválné, tmavě zbarvené. U hnědých psů je dovoleno trochu světlejší zabarvení. Oční víčka jsou dobře přilehlá, okraje víček osrstěné uši : vysoce nasazené a dobře nesené, okupírované v poměru k hlavě. Je - li v zemi zákaz kupírování, mohou být uznávány i nekupírované uši. Měli by být středně velké s rovným předním okrajem, ležící na lících.

http://www.doberman.koti.pl/galerie/dea08.jpg5. Krk : v poměru k tělu a hlavě, dobré délky, suchý a osvalený. Linie krku je vysoko nasazená a líbivě ohnutá. Držení krku je vzpřímené a vznešené.

6. Tělo :

kohoutek : hlavně u psů má být jeho výška a délka výrazná. Viditelně vystupuje z linie hřbetu a zádi. Záda : krátká a pevná. Partie zad a beder je dobré šířky a dobře osvalená. Feny mohou být mírně delší v bedrech, aby děloha měla dostatek místa. Záď : má být směrem od křížové kosti po nasazení ocasu sotva znatelně svažitá. Působí tedy zakulaceně. Dobré šíře se silným osvalením. Hruď : délka a hloubka hrudi musí být ve správném poměru, zároveň hloubka hrudi se správně lehce klenutými žebry dosahuje skoro do poloviny výšky těla. Hruď je dobré šíře a vpředu zvláště vyznačená (předhrudí). Břicho: od konce hrudní kosti k pánvi je břišní stěna znatelně vtažená. Ocas : vysoce nasazený a krátce kupírovaný. Musí být znatelné 2 ocasní obratle. Je - li v zemi zákaz kupírace, může být ocas ponechán přirozeně dlouhý. Nemá být nesen nad úroveň zádi. Varlata : psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata zřetelně v šourku.

7. Končetiny

7. 1. Přední končetiny : všeobecně - přední končetiny stojí ze všech stran téměř rovně, tzn. kolmo k podlaze, a jsou silné. ramena - lopatka leží pevně na hrudním koši, je oboustranně dobře osvalená a přesahuje přes horní trnové výběžky hrudních obratlů. Co možná nejšikmější a dobře dozadu položená, o úhlu 50 ´ k horizontu. pažní kost - dobré délky s dobrým osvalením, úhel k lopatce 105 - 110 ´, lokty - dobře uložené , nevybočující , předloktí - silné a rovné, dobře osvalené. Délka v harmonii k tělu, zápěstní kloub - silný, zápěstí - kosti silné, zepředu rovné, zboku sotva viditelně skloněné (max. 110´) , přední tlapky : jsou krátké a uzavřené. Prsty jsou dopředu zakulacené (kočičí tlapky), drápy černé a krátké.

http://www.psy.pl/perfekt/e/female1.jpg7. 2. Zadní končetiny : zezadu působí u dobrmana výrazná svalovina na kyčlích a zádi dojmem šíře a zakulacení. Svalovina od pánve přes stehna a bérce má být dobře vyvinutá do šíře. Stehna, kolena i bérce široké (mohutné). Silné zadní končetiny stojí paralelně a rovně. stehna - dobré délky a šířky se silným osvalením. Dobré úhlení v kyčelním kloubu. Úhel k horizontu cca 80 - 85 ´. kolena - kolenní klouby jsou silné, čéška plně vyvinutá, hlavice stehenních i bércových kostí jsou dobře viditelné. Úhel kolene cca 130 ´. bérce - středně dlouhé, harmonické k celkové stavbě zadních končetin.hlezenní kloub - středně silný, paralelní. Bércové kosti svírají s hlezenním úhel cca 140´. záprstí - je krátké a stojí kolmo k podložce , zadní tlapky - jako u předních končetin jsou prsty krátké, zaokrouhlené a uzavřené. Drápky krátké a černé.

8. Chod : Chod má význam jak pro výkon, tak i pro exteriér. Chod je elastický, elegantní, obratný, volný a prostorný. Přední končetiny kmitají co nejvíce dopředu. Zadní končetiny pérují co nejdále s potřebnou silou švihu. Přední končetina jedné strany a zadní končetina protilehlé strany jdou současně vpřed. Dobrá pevnost zad, kloubů a vazů.

9. Kůže : je pevně přilehlá a dobře pigmentovaná

10. Osrstění :

10. 1. Vlastnosti srsti : srst je krátká, tvrdá a hustá, pevně a hladce pokrývá celé tělo. Podsada není povolená.

10. 2. Barva : černá a tmavohnědá s rezavě červeným přesně ohraničeným a čistým pálením na licích, jako skvrny na skráních a nad očima, na krku, dvě skvrny na hrudi, od středu končetin po tlapky, na vnitřních stranách stehen, okolo konečníku a na sedacích hrbolech.

11. Výška / váha :

11. 1. Výška - měřená na kohoutku ( žádoucí je střední výška) pes 68 - 72 ,fena 63 - 68 cm

http://www.allevamentocampovalano.com/gamonfot.jpg11. 2. Váha pes cca 40 - 45 kg, fena cca 32 - 35 kg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pejsek

(anakonda, 15. 7. 2010 21:04)

Kde můžu levně sehnat takového psíka? Jako krmení pro anakondu dobrý.

jupí

(¨petra, 14. 12. 2007 13:17)

mam dobrmanku je skvelá jsou to silní psi at uz v zapase nebo obecne jsou ostrý?osepiste mi na tel 720489530 diky