Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výška psi67cm
Výška feny61cm
Váha34-50kg
Země původu Japonsko
Celkový vzhled
středně velká, souměrná postava s mohutnou stavbou těla.
Charakteristika
ušlechtilost a důstojnost.
Povaha
klidný, věrný, poslušný a chápavý pes.

Hlava a lebka
plochá, úměrná tělu, čelo široké, stop výrazný. Mezi očima je patrná čelní rýha, hřbet nosu je rovný.

Oči
tmavohnědé (čím tmavší, tím lépe), téměř trojúhelníkového tvaru, relativně malé, leží daleko od sebe, v koutcích mírně zakulacené.
Uši
poměrně malé a silné, tvaru trojúhelníku, lehce směřující dopředu, s mírně zakulacenými konci.

Morda
pysky napnuté, středně vyvinuté, dokonale vyvinutý velký čenich černé barvy. U bílých jedinců se povoluje také čenich masově zbarvený.


Středně velká a silná tlama se k čenichu zužuje, nesmí však být špičatá.
Chrup silný, s nůžkovým skusem.

Krk
silný a svalnatý, bez laloku. Musí být ve správném poměru k hlavě.

Trup
Hřbet je rovný a krátký, bedra jsou široká a svalnatá. Hrudník je hluboký a široký, s mírně klenutými žebry a vtaženým břichem. Poměr výšky psa v kohoutku k délce těla je 10:11, fena bývá o něco delší.

Hrudní končetiny
mírně nakloněné s dobře vyvinutými lopatkami. Předloktí je rovné a silné, dobře přiléhá k tělu. Záprstí je pouze mírně zaúhlené.

Navštivte http://www.akita-inu.opava.cz/Pánevní končetiny
mimořádně vyvinuté, silné s mírným zaúhlením. Stehenní kosti jsou silné, dlouhé. Holení kosti krátké se silnými a pevnými hlezny.

Tlapy
silné, okrouhlé, klenuté a těsně sevřené.

Ocas
vysoko nasazený. Nad hřbetem je silný ocas nesen kruhovitě stočený. Při svěšení sahá téměř k hleznům.

Pohyb
Chůze: je pružná a pevná.

Osrstění
rovné a silné pesíky s měkkou a plnou podsadou. Na zádi a kohoutku je srst trochu delší. Nejdelší je na ocase.

Zbarvení
bývá červené, sezamové, černé, bílé nebo žíhané (černě, červeně, bíle apod.). Při tomto zbarvení (kromě bílé) musí být osrstění na okrajích tlamy, na tvářích, pod čelistí, na krku, hrudníku a břiše, na spodní linii ocasu a na vnitřních stranách končetin bílé barvy, tzv. urajiro.

Vady
za vadu je třeba pokládat všechny odlišnosti od uvedených znaků, ale přísnost posuzování by neměla posuzovat by neměla převyšovat její funkční důležitost. Za vadu se pokládá černá maska, skvrny na bílém podkladě, které jsou sice přípustné, ale vítanější je jejich absence. K dalším vadám patří bázlivost, předkus, podkus, skvrnitý jazyk, psy s charakterovými znaky feny a naopak, světlá barva očí, neúplný chrup, krátký ocas.
Diskvalifikují vady: převislé uši, svěšený ocas a dlouhá (huňatá) srst.
Poznámka
Psi musejí mít dvě zřetelně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

Navštivte http://www.akita-inu.opava.cz

Akita je popisována jako veliký, pevně stavěný pes s dobrými proporcemi. Markantními vzhledovými znaky jsou vzpřímené, relativně malé a mírně dopředu překlopené uši, stočený ocas a klidná povaha. Srst je rovná, s hustou a měkkou podsadou. Za typickou barvu se v Japonsku považuje červená se světlou maskou, žíhaná se světlou maskou a bílá. V Americe je hlavní barvou červenohnědá s tmavou maskou, pinto a bílá. Dle standartu je akita inteligentní pes, který vyniká svou ušlechtilostí a hrdostí. Kdo jednou akitu vlastnil potvrdí,že jeho povaha má mnohem širší záběr.

Akita je absolutně věrný své rodině, je k ní připoután a poslouchá ji. Je to klidný, vyrovnaný a odvážný pes, který je opatřen dokonalým instinktem k ochraně. Dvě věci však akita rád nemá: majitele, který jej chce k něčemu nutit a ostatní velké psy, kteří se mu ihned nepodřídí. Kdo nedokáže akceptovat " tvrdou hlavu " akity a kdo není ochoten přistupovat k výchově tohoto psa s velkou láskou a trpělivostí, ten by si akitu pořizovat neměl.

I přes nepříliš snadnou výchovu se akita vyznačuje širokými možnostmi využití. Sloužil jako lovecký a strážní pes, jako pes záchranářský, slepecký a pracovní. Na ostrově Hokaido se akity ještě dnes používají pro lov a tahání břemen. Akita se používal jak pro lov malých divokých zvířat, tak pro lov medvědů a černé zvěře. Osvědčil se také jako pes saňový, ačkoli jej jeho klidná a dominantní povaha od plemen saňových psů odlišuje. V dnešní době se akita uplatňuje zejména jako rodinný společník, doprovodný a strážní pes.

Navštivte http://www.akita-inu-anupev.host.sk

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moje Sisa

(Katka, 14. 1. 2010 17:25)

souhlasím ,mám fenu Akitu...jmenuje se Sisa a je jí 7 let a je to mazlíček největší...nikdy bych nevěřila,že se s námy tak zžije,je jako člen naší rodiny..někdy tak rozumý až mě z toho mrazí...

:-)

(ajoch, 13. 6. 2007 10:21)

akita inu je nejkrásnější pejsek na světě