Jdi na obsah Jdi na menu
 


Laboratorní myši bílé formy vznikly již ve starověku v Číně a Japonsku. Do Evropy se dostaly z Japonska, kde byly chovány jako okrasná domácí zvířata. Byly vyšlechtěny z myši domácí (Mus musculus), která dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie  a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící) druh se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách.

 

Zbarvení laboratorních myší je bílé, ale dlouhodobou domestikací bylo získáno kolem 300 mutací s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti.

 

Hmotnost se pohybuje od 20 do 90 gramů ( samci jsou těžší), normální teplota těla je 37,1 °C , srdeční frekvence  je 480-740 min-1,    množství krve je 7,6 % tělesné hmotnosti, počet vrhů za rok 8-12.

 

Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Pohybu věnují myšky asi 21%dne, spánku a odpočinku 45%, příjmu krmiva, pití 12%, péči o srst (komfortnímu chování) pak přibližně 16%. Myši jsou maximálně obratní šplhavci a většina také skvěle skáče.

 

Až na několik výjimek myši téměř nikdy nepokoušou toho, kdo se o ně stará. Myšky se sice nedají ochočit natolik, jako potkani, kteří se běžně naučí přiběhnout na zavolání a můžeme je většinou bez obav pouštět volně po bytu, ale na druhou stranu oproti potkanům nevyžadují každodenní několikahodinovou pozornost od svého chovatele. Myšky se naučí běhat po rukou nebo v rukávě svého chovatele, nechají se nosit v kapsičce nebo je můžeme pouštět proběhnout pod patřičným dohledem např.po posteli.

 

Myši jsou skutečně skupinová zvířata, stejně jako jejich druhové ve volné přírodě. Pokud chcete myšku jako mazlíčka, pořiďte si dvě nebo více samiček. Jedna samotná myška se bude trápit a dvě nedají o nic víc práce než jedna.

Samečci myší nejsou tolik v oblibě, protože vydávají větší zápach. Pokud seznamujeme mladá zvířata, většinou nedochází k vážnějším šarvátkám. Zařazujeme-li dospělá zvířata do stávající skupiny, je nutno postupovat obezřetně. Mě se osvědčilo seznamovat zvířata na neznámém území, kde nedochází k obraně teritoria.Přesto je nutné zvířata nějakou dobu pozorovat a případně zasáhnout. Nikdy nechovejte pohromadě dva a více samečků, protože pak by docházelo  k potyčkám a slabší samec by byl usmrcen. A to i v případě, že oba samci pochází z jednoho vrhu.

 


 

Chovné zařízení

  

 

K chovu je možné použít nejrůznější klece z obchodů, je však třeba dát pozor na vzdálenost jednotlivých drátů. Ta by neměla být větší než šest milimetrů. Klece umožňují myškám šplhání, mají však tu nevýhodu, že z nich myšky mohou vyhazovat ven podestýlku.

 

Hodně se používají také nejrůznější plastové nádrže (laboratorní nádrže Velaz T3 o rozměrech 21x31x15cm), ty mají dno z tvrdého plastu, které myši nemohou prokousat, a víko ze silného pletiva (opět je třeba dát pozor,aby se myšky nemohly protáhnout ven). Dobře můžeme využít i stará vyřazená akvária, která musíme opatřit vhodným víkem(pletivo používané pro králíky není vhodné, protože jím myšky snadno prolezou). Naprosto nevhodné jsou sklenice, dřevěné bedýnky apod.

 

Teplota vyhovuje 21°C , ale obecně platí, cítí-li se v místnosti dobře chovatel, bude se tam dobře cítit i jeho myška.


Potrava

  

 

Myši jsou všežravci. Komerční potrava pro hlodavce obsahuje v podstatě vše, co myš potřebuje (tj.živočišnou i rostlinnou složku).

 

Lze krmit obilninami (oves,ječmen,proso,kukuřice), slunečnicí, ovesnými vločkami, tvrdým pečivem, granulemi pro kočky atd. Čas od času podáváme jako doplněk čerstvou zeleninu (mrkev, petržel, celer, salát, kedlubny, atd), ovoce (jablka, hrušky), listy smetanky apod. Mnoho zeleného krmení však může způsobovat střevní potíže. Příliš tučnou potravu jako burské oříšky a slunečnicová semínka je třeba podávat s mírou. Myši průměrně sežerou jen deset gramů potravy na zvíře a den. Nezbytností je napáječka nebo mělká miska s vodou ( při jejím použití však musíme počítat s možným převrácením, nebo znečištěním).

 

 

Rozdíl v pohlaví

 

Rozdíl mezi pohlavími je viditelný na vzdálenosti mezi análním a pohlavním otvorem. U samiček je tato vzdálenost mnohem kratší než u samečků. Jako domácí mazlíčci se chovají spíše samičky, neboť dospělí samečkové vylučují zápach, který většina lidí vnímá jako nepříjemný.

 


Rozmnožování

 

 

         Dříve než se rozhodneme myšky množit, je třeba zajistit dostatek zájemců o mláďata. Někdy se totiž stává, že o mladé myšky není zájem a nastává problém kam s nimi.

Do chovu zařazujeme zvířata ve věku alespoň 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá. K jednomu samci nedáváme víc jak 6 samic. Březí samici můžeme ponechat ve skupině, ale v tom případě musíme počítat s většími ztrátami . Ihned po porodu je samice znovu nakryta. Samičky by mohly mít mladé asi 9x za rok,což by ovšem šlo na úkor zdraví matky i mláďat. Samičky myší se ne vždy nechají nakrýt.přibližně jedenkrát za čtyři až šest dní-cyklus se liší myš od myši. Březost trvá průměrně 18 až 21 dní. Rodí se 4 až 11 (výjimečně 15) mláďat o která se starají všechny samice ve skupině. Mláďata se někdy drží struku velmi pevně. Pokud kojící samice náhle opustí hnízdo, jsou mláďata „vytažena“ z hnízda ven. Samice je ihned odnáší zpět do hnízda. Kojící samici se snažíme co nejméně vyrušovat a na mláďata několik prvních dnů nesaháme.  Pokud je to nezbytně nutné (čištění klece apod. ) doporučuji nejprve promnout v dlani několik hoblin z hnízda a pak teprve opatrně vzít mláďata. 

Na odchov mláďat mají vliv kromě výživy a kondice matky i vnější podmínky.Myší maminky se o své potomky ve většině případů vzorně starají.

 

  U samic myší může dojít k vstřebání embrya a to v případě, že starý sameček ve skupině je nahrazen novým. Otčím by mláďata stejně zahubil. Tato preventivní „interrupce“ se nazývá efekt Bruceové podle jeho objevitelky, bioložky Hildy Bruceové.

 

 Zhruba po třech dnech začne mladým myším růst srst. Srst je plně vyvinuta teprve po deseti dnech. O čtyři dny později začínají mláďata žrát pevnou potravu. Odstavit je můžeme ve věku tří až čtyř týdnů ( to závisí na velikosti vrhu a na kondici matky). Ve dvou letech je samice již neplodná.

 

Myši se nedožívají vysokého věku, průměrně jen dvou let (to závisí na počtu vrhů, na kvalitě potravy apod.)

 

 

 


Ochočování

 

Toužíte-li po ochočeném myším kamarádovi, pořiďte si mládě (mláďata) co nejdříve po odstavení (tj. ve věku kolem 4-5 týdnů).  Dvě a více myšek ochočíte stejně snadno jako myšku jednu. Vždy radím pořídit si myšky alespoň dvě(nejlépe stejného stáří), protože jedna myška by si připadala osamocená.

 

Pokud se můžete vyhnout koupi myšek ve zverimexu, udělejte to. Návštěvu zkušeného chovatele bych radila hlavně začínajícím. V obchodě vám nikdo přesně nepoví, o jak staré zvíře se jedná a dost často prodavač ani nepozná zda jde o samičku nebo samečka. Nenechte se oklamat tvrzením,že myšky jsou ještě malé a není to na nich poznat. Je to poznat!  Jinak se může stát, že si domů místo požadovaného samečka  přinesete březí samičku (to je samozřejmě extrém, ale obezřetnost je zde na místě). Navíc v obchodě snadno narazíte na zvířata nemocná.

Pokud se přeci jen obchodu nevyhnete, radím nastudovat dostupnou literaturu a pohlaví myšek si raději přímo v obchodě ověřit! (viz výše). Pokud máte kamaráda-chovatele-klidně ho do obchodu vezměte sebou-víc očí víc vidí.Zdravé myšky jsou pohyblivé, zvídavé. Nikdy si nekupujte zvíře pospávající (pokud nespí všichni J), apatické. Oči mají být lesklé, bez ospalků . Srst taktéž lesklá, bez lysých míst . Terárium v obchodě by mělo být čisté(myslím tím podestýlku), a neměla by v něm být žádná uhynulá zvířata(i s tím už jsem se několikrát setkala L).Pokud se vám v obchodě něco nezdá, nelitujte času a klidně jděte někam jinam. Možná se vám to zdá přehnané(jde „jen“ o myšku za pár korun), ale věřte, že nemocné zvíře  moc radosti nepřinese, zvláště pokud budou jeho majitely děti. Podívejte se, zda má vámi vybraná myška celý ocásek(viděla jsem i myšky s ukousnutým ocáskem-není to sice vada, ale taky ne přednost).

Než si myšku opatříte, připravte jí předem vhodné bydlení. Budete potřebovat nějakou chovnou nádobu (viz. výše), misku na potravu, napáječku(z počátku sledujte,zda z ní myška umí pít, pokud si nejste jisti, přidejte do terária pro jistotu ,aspoň z počátku, i mělkou misku s vodou), hobliny (nebo jinou podestýlku), vhodný je domeček ( nedoporučuji plastový) a něco na šplhání ( např.větev z ovocných stromů) . Hodit se vám bude i  přenoska.

 

Až si myšku přinesete domů, nechte ji den,dva na rozkoukání, pak ji můžete začít ochočovat.

 

Pozor mláďata ve věku tří – čtyř týdnů SKÁČOU!!!!-je to naprosto normální. Časem je to na 100% přejde! V tomto věku je raději nevyndávejte ven z terária a berte je do ruky pouze uvnitř chovné nádoby. Jinak hrozí, že vám utečou (což je skutečně dílem okamžiku) a není nic horšího než chytat po bytě myš, která právě prochází pubertou.

 

Ochočenou myš je možné přenášet v kapse nebo v rukávu. Pouštět myš volně po bytě však nedoporučuji-chcete-li svého chovance pouštět volně, pořiďte si raději potkana.

 


 

Barevné spektrum

 • aguti –u tohoto zbarvení je možné na každém chlupu vidět střídavě světle a tmavě zbarvené proužky

   

 • bílá s červenýma očima-nejčastější zbarvení u laboratorních myší. Chodidla a nos mají tělovou barvu

 • bílá s tmavýma očima-tělo je čistě bílé, chodidla jsou růžová a oči  černé

 • černá-černé myši mají lesklou sytě černou srst. Také oči, uši, ocas a nohy jsou černé. Břicho je často o něco světlejší

 • čokoládová-čokoládově zbarvené myši mají kožíšek čokoládově hnědý. Chodidla a očka jsou tmavě hnědé, stejně jako ocas a uši

 • modrá-modré myši mají barvu kožíšku co nejrovnoměrněji tmavě modrou. Břicho je často o něco matnější a oči jsou vždy tmavě modré

 • krémová-krémově zbarvené myši mají jemnou srst barvy slonové kosti a tmavé oči

 • tříslové(tan)-celá spodní část myši je světlá,zatímco svrchní strana těla má tmavou barvu

 • strakaté-skvrny se nacházejí po celém těle a nemají se překrývat. Strakaté myši se vyskytují v různých barvách

          Existují i myši se znaky siamské, ruské, s kresbou želvovinovou, holandskou, lakenveldskou, rump-white ,myši se saténovou srstí, myši dlouhosrsté  myši s drsnou a kudrnatou srstí  a v neposlední řadě i myši bezsrsté(nu-nu).

 

                Myšky se stále častěji chovají nejen jako potrava pro terarijní zvířata, ale i jako pet. Oproti křečkům jsou myšky nekousavé a aktivní i během dne. Z barevného spektra myší si vybere snad každý a není nic hezčího než pohled na pěkný vrh mláďat. Myšky jsou nenároční chovanci a péči o ně zvládnou pod dohledem dospělých snadno i děti.

 

Text: www.navel-mysky.wz.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dííííík moc

(Jan Najoo Lonanek Sobek, 13. 6. 2010 21:06)

Zrovna si budu pořizovat myšku tak díky za rady a budu se je snažit držet :-) čauky

+++

(jancoolka, 5. 4. 2010 12:30)

Kdyby nebyl sameček, stačí jen samička ;))

SUPER

(MYŠ, 13. 3. 2010 16:59)

TOTO JE SNAD NEJLEPŠÍ BLOG JAKÝ JSEM VIDĚLA MOC JSEM SE TOHO DOZVĚDĚLA O MYŠKÁCH A JE TO DOBRÉ ASPOŇ VÍM CO JÍ MÁM DÁVAT A CO BOTŘEBUJE TŘEBA TU OVOCNOU VĚTEV NA LEZENÍ NIKDE JINDE TO NEMÁJÍ .JE TO DOST POUČNÝ BLOG . PAC A PUSU MILOVNICE MYŠEK MÍŠA. JENOM CHIBÍ JAK SE OCHOČUJÍ MYŠKY.

myšky

(klára, 25. 12. 2009 13:40)

Dobrý den.Chci se jenom zeptat někoho kdo bydlí v ostravě jestli by neměl nunumyšku na prodej do 100kč.mám hodně druhů myšek ale taková mi pořád chybí.Je mi 10 a chovám hlodavce.Mám s hlodavci velké skušenosti.Kdyby někdo měl nunumyšku tak mi napište na mail a prosím pošlete mi aji fotky(jestli máte),můj mail klarka146@seznam.cz .Chci s ní udělat radost rodičům.Moc děkuji

myšička!!!!!!!!!

(millask@seznam.cz, 4. 12. 2009 12:49)

chci si koupit myšku ale newim jak poznám že je zdravá odepište na millask@seznam.cz předem děkuju

Dotaz

(T.death.T, 7. 3. 2009 10:36)

Koupila jsem si laboratorní myšku, byla bez problémů, velké lesklé oči, lesklá srst, čistá. Druhý den měla průjem a ten trvá už 4 dny, zmenšila se, oči nejsou tak velké, spíš přivřené. Mám ještě jednu a ta je bez problémů. Jsou ze stejného terárka a jednoho vrhu. Nevíte co mám dělat, jak malé pomoci?

TRAPNÉ

(DENISA - DINDA, 29. 1. 2009 20:04)

TY TVOJE STRANKY JSOU OPRAVDU TRAPNÉ MYSLÍM TY WWW.LAB.MYSKY.BLOG.CZTAM NIC NEZISTÍM TO TYHLE JSOU MNOHEM LEPŠÍ NEŽ TY TVOJE PA

SUPER BLOG

(DENISA - DINDA, 29. 1. 2009 19:59)

TOTO JE SNAD NEJLEPŠÍ BLOG JAKÝ JSEM VIDĚLA MOC JSEM SE TOHO DOZVĚDĚLA O MYŠKÁCH A JE TO DOBRÉ ASPOŇ VÍM CO JÍ MÁM DÁVAT A CO BOTŘEBUJE TŘEBA TU OVOCNOU VĚTEV NA LEZENÍ NIKDE JINDE TO NEMÁJÍ .JE TO DOST POUČNÝ BLOG . PAC A PUSU MILOVNICE MYŠEK DINDA.

mys

(JIRKA STICHA, 16. 1. 2009 18:48)

hele nevíte jestli musí laboratorní myšky chodit k veterináři.a pak nevíte jestli se mužou koupat diki kontaktujte mne na e-mail J.I.R.K.Asticha@seznam.cz

myš

(jirka sticha, 16. 1. 2009 18:45)

Hele Michale.Já bych řek že bílá laboratorní myš a normální myš v domě určitě by se rozmnožovat nemohli,laboratorní myš by se jí bála ,cau,

myš

(míša, 18. 11. 2008 19:25)

já bych potřevovala poradit dokázala bi se labora..... myš rozmnožit s myší která lítá v bytě dom...

daruji 3 strakaté myšky

(Jana, 21. 10. 2008 16:09)

Daruji 3 strakaté barevné myškové brášky, jeden je hnědobíle strakatý, druhý béžovobílý se siamským čumáčkem a třetí stříbřitě šedý. Jsou zdraví, staří asi 2,5 měsíce. Nemůžu si je nechat, protože na ně žárlí má potkaní slečna... Daruju je pohromadě nějakému hodnému človíčkovi. Kontakt malunka@email.cz (nejlépe Moravskoslezský kraj, ale po domluvě i jinde)

potřebuju poradit

(začátečník, 25. 9. 2008 18:48)

Ahoj! Máš hezké stránky, a článek o myškách. Potřebovala bych poradit, musí chodit labaratorní myšky ke zvěrolékaři a musí se nechat očkovat?? Prosím, moc prosím odepiš na lgalatikova@seznam.cz
předem ,,DÍK,,

Myška puberťačka vyskočila

(Jana, 14. 9. 2008 19:47)

Potřebovala bych pomoct.Jak už jsem se v jiném foru zmínila,moje myška ke mě přiběhla na bagetu.Teď mi ale utekla a já nevím jestli přiběhne znova.Je to myš domácí a naši rodiče dali po bytě pastičky tak se bojím.Prosím poraďte jak mám třeba zabezpečit pokoj a jestli se dá na něco přilákat.Díky.Pište na Nase.morcatko@seznam.cz

hmmmm

(anonym, 24. 6. 2008 19:44)

muzu mit misku v krabici papirove je velka a celkem vysoka neprokouse to???

POSÍÍM!

(Mouse, 3. 6. 2008 13:52)

PROSÍM MOC PODÍVEJTE SE NA WWW.LAB-MYSKY.BLOG.CZ !!! JSOU TO MOJE STRÁNKY O MYŠKÁCH, POUZE O MYŠKÁCH!!! CELÉ MYŠÍ STRÁNKY,. NIKDO NIC MOC O NICH NEVÍ..:-( A JSEM Z TOHO SMUTNÁ:-( TAK JE PROSÍM ROZŠIŘTE:-)!!!

Myšky

(tynka, 13. 1. 2008 11:37)

Taky más tak ráda mysky jako já?:)sou roztomilý nechápu jak na nich může nekdo delat pokusi to je nechutný!:(za to bych delala pokusy na nich na tech kdo dela ty pokusy!!!!!!:(Más to tu moc pekný!:)mej se pa

super stránky

(Blondyna, 29. 10. 2007 18:07)

to jsou jedny z nejhezcich stranek...konecne vim neco o moji nove mysce, nikde jsem nemohla nic zjistit

pěkné

(Macek, 9. 7. 2007 11:59)

MÁŠ MOC PĚKNÉ STRÁNKY O MYŠÍCH.JEN MĚ PŘEKVAPILO ŽE O MORČATECH NAJDETE NĚKOLIK DESÍTEK SUPER STRÁNEK, ALE STRÁNKY NA TÉMA MYŠKA JSOU VĚČINOU TAKOVÉ, CO SE ZABÝVAJÍ SEZNÁMENÍ S MYŠKOU, DRUHY FOTO, TROCHU CO JÍ ATD....TEDY NEJSOU CELÉ VĚNOVANÉ MYŠKÁM! PROTO BYCH TĚ CHTĚLA POPROSIT JESTLI NEZNÁŠ NĚJAKÉ STRÁNKY JENOM O MYŠÍCH.PŘEDEM DĚKUJI

hju

(Danek, 23. 2. 2007 14:26)